26 Ocak 2017 Perşembe

Jane Olmak - Becoming Jane -

İlgili resim

Bildiğiniz üzere, geçtiğimiz günlerde Aşk ve Gurur'u izleyip yorumlamış  idim.Okumayanlar için tık
Ardından bu bayıldığım filmin kitabını da hemen edinip 3-4 günde bitirdim. Ve tabi ki ona da  bayıldım :) Altını çizdiğim milyon tane cümle var inanın :) Daha sonra ablamın bana ''Jane Austen'ın hayatını anlatan bir film var, onu da izlemelisin çok güzel.'' demesiyle ne izlesem acaba  diye bakındığım bir gün hunharca açıp izledim bu filmi de .Ve sonunda kendimi öyle bir kaptırmışım ki içli içli -annemler içerde neden ağlıyo bu kız demesin diye sessiz sessiz- ağladım efem. Bakınız , yukarıda görmüş olduğunuz gifteki gibi


becoming jane ile ilgili görsel sonucu

Konusu 

Beyaz dizi serilerinin unutulmaz yazarı Jane Austen'in, gençliğinin ilk baharının hikayesi...Zengin bir erkek ile evlilik yapmayı kariyeri için hayati bir mesele olarak gören Austen,, fakir bir ailede yetişmiş olmasına rağmen yazarlık konusunda farkedilmesini sağlayacak denli etkili yeteneklere sahiptir. 

- konu, beyazperde.com'dan alıntıdır.

Yorumum 

Jane Austen'ın Aşk ve Gurur'una bayıldığım gibi , bu filme de bayıldım. Ama bir yandan da çok üzüldüm.. Jane dedim , yapma yavrum dedim , o mektubu okumasaydın keşke dedim... Ancak düşününce Jane 'e de hak vermedim değil. Tom'un kim bilir kaç kardeşi var ve onlara bakmak zorunda.. Diyelim ki kaçsalardı tüm mahkemeler düşman Tom Lefroy'a nasıl para kazanacaktı sefalet içinde yaşayacaklardı diye düşündüm bir ara. Ama sonra dedim ki Jane Austen ilerde çok iyi bir yazar olduğuna göre ve şimdi olduğu kadar kendi döneminde de çok sattığına göre yazar parasıyla mutlu mesut yaşarlardı. Ama sonra tekrar bir düşündüm , Jane eğer ki ardında bu buruk aşk hikayesini bırakmasaydı belki de bu kadar güzel yazamayacak ve şimdi olduğu gibi bu kadar ünlü bir yazar olamayacaktı.Böyle kendimce düşündüm düşündüm...

tom lefroy ile ilgili görsel sonucu


Özellikle filmin sonunda yıkıldım!  Jane hayatı boyunca evlenmemiş genç bir kadınken Tom evlenmiş ve ilk kızının adını Jane -tamam, belki Jane'ı unutamadığı için kızına onun ismini vermesi hoş, ama evlenmesi! -   koymuş bile ! Ve beyefendi yıllar sonra Jane Austen'la arasında ne olduğunu soran yeğenine ise ''Sadece çocukça bir aşktı.'' demiş! -bu kısmı filmde geçmiyor , ancak gerçek hayatında öyleymiş-  Tom'un Jane'den sonra evlenebilmesine mi şaşırayım, yoksa ''Sadece çocukça bir aşktı.'' demesine mi bilemedim. En sonunda Tom bile böyle yaptıysa dedim gerçek aşk diye bir şey yoktur arkadaş!

İlgili resim

Tom Lefroy'a karşı ilk başlarda şu gördüğünüz gifteki gibiydim , sonra düşündüm ki belki de sadece yeğeninin bilmesini istemediği için ''çocukça'' sıfatını kullanmış , belki de şartlar öyle gerektirdiği için evlenmek ''zorunda'' bırakılmış diye düşünmek istiyorum.


İlgili resim

Ah Jane , zavallı Jane... Tom Lefroy değmezmiş be...

Filmde özellikle romanlarını yazarken ki sahneler çok hoşuma gitti. Aşk ve gurur'u yazarkenki halleri , Aşk ve Gurur'dan yapılan alıntılar çok hoştu... Bir rivayete göre Jane Austen, Bay Darcy karakterini Tom Lefroy'dan esinlenmiş.Ne güzel yazmış ama Bay Darcy'i , Elizabeth Bennet'i...


becoming jane gif ile ilgili görsel sonucu

Oyuncuların hepsi çok iyi oynamış. Anna Hathaway olsun , James Mcavoy olsun.. Çok hoş bir filmdi kısacası, ben çok sevdim :)

Yavaş yavaş postumun sonuna geleyim efem , zira benim postların sonu gelmiyor , çenem açıldıkça açılıyor :D  Kısacası eğer ki Jane Austen'ın romanlarına benim gibi bayılıyorsanız , bu filmi de çok seveceksiniz :) Bir sonraki postta görüşünceye dek kendinize çok iyi bakın , hoşçakalınn!

Minik bir dipnot 

narnia james mcavoy  gif ile ilgili görsel sonucu

Hatırladınız mı :) Narnıa'dan Mr.Tumnus namı diğer Tom Lefroy :))))